چـــــاف و چمخالــــه
اخبار و دانستنیهای منطقه سر سبز و ساحلی چــــاف و چمخــالــه 
لینک دوستان

در ماههای گذشته در پستی تحت عنوان معنی لغوی چاف در خدمت دوستان عزیز و همشهریان گرامی بودیم و اینکه دلیل اصلی نامگذاری این منطقه به این نام چه میباشد .

در ادامه مطالب مطرح شده در مورد معنی این شهر جناب آقای حمید ناصح چافی کارشناس جغرافی و از اهالی شهر چاف طی نامه ای مطالبی را در مورد تحقیقی که خودشان در زمان دانشجوئی تحت عنوان معنی لغوی چاف انجام داده بودند برای اینجانب ارسال نمودن که مطالب فوق در جهت روشن شدن بیشتر این موضوع در این پست برای شما دوستان عزیز به صورت کامل درج میشود . عین مطلب ایشان در زیر ذکر خواهد شد :

بنام خدا

دوست عزیزم یاسر ،مطالب بسیار جالبی در مورد معنی لغوی چاف نوشته بودید که خیلی استفاده کردیم . بنده در تحقیقی که در این مورد داشتم وحتی چند سال پیش یکی از تحقیقات دانشگاهی اینجانب بود که معنی لغوی چاف چیست ؟

البته دوستان دیگر ممکن است آنرا تائید نکنند . ضمن احترام به نظراتشان ،خواهشمند است که مطالبشان را بفرستند تا در نهایت و پس از بررسی به بهترین نتیجه برسیم.

اصولاً نام اکثر روستاهای گیلان و حتی ایران برگرفته از نوع عوارض جغرافیایی یا پوشش گیاهی آن منطقه میباشد .(غیر از روستاهائی نظیر علی آباد ،حسین آباد ،تازه آباد و.. )در کتاب دارالمرز گیلان نوشته رابینیو  از آبادی چاف نام برده شده است که آنرا چاف یا چاپ نوشته است . این مقدمه را عرض کنم که مردم امروزی چاف از مناطق اطراف انزلی خصوصاً آبکنار به چاف امروزی مهاجرت کرده اند . این مسئله ثابت شده است و البته علت مهاجرت آنها چه بوده است به علت خارج نشدن از بحث اصلی بماند برای فرصتی دیگر .

طبق تحقیق و جستجوی اینجانب در انزلی و روستاهای اطراف آن بعضی از افراد قدیمی هنوز هم به ساحل دریا ، چاف یا چاو میگویند و یا خود افراد سالخورده چاف به ساحل دریا چپه میگویند . زمانیکه چافیها به این منطقه مهاجرت کرده بودند برای آبادی خودشان اسمی انتخاب نکرده بودند .از طرفی این مطلب را نیز عرض کنم که همانطور که میدانید در اواخر دوران قاجاریه مناطق مرزی گیلان با روسیه ، محل تاخت و تاز و جولانگاه روسی ها بود . آنها به روستاها هجوم می آوردند و روستاها را غارت میکردند. گویا آنها به ساحل دریا چاف و یا کلمه ای شبیه چاف میگفتند . بخاطر همین چافی ها اسم محل خود را از روس ها یاد گرفتند و آنجا را چاف نام نهادند .

در حال حاضر دو روستای دیگر در اطراف چاف داریم که سلیم چاف در نزدیکی دستک و چافجیر رودسر میباشد که همگی در کنار ساحل قرار گرفته اند .

آقای دکتر کشور دوست که دارای مدرک دکترای ژئوپولوتیک یا جغرافیای سیاسی میباشد ، استاد اینجانب در دوران دانشگاه من بوده و ایشان خودشان نیز گیلانی و اهل لاهیجان بودندو تحقیق و نظر اینجانب در مورد معنی لغوی چاف یعنی ساحل دریا را تائید نموده اند . بنابراین با توجه به دلائل ذکر شده ، اینجانب معتقدم که  چاف به معنی ساحل دریا میباشد .

با تشکر

گرد آورنده : حمید ناصح چافیموضوعات مرتبط: درباره چاف و چمخاله، فرهنـــــــگی
[ چهارشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 20:55 ] [ یاســـرف.چ ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یاسر فرجود هستمٰ . زادگاهم چاف است وتا سن 19 سالگی دوران دبستان راهنمایی و دبیرستان را در مدارس چاف و لنگرود گذراندم.لیسانس مدیریت بازرگانی را از دانشگاه آزاد گرگان گرفتم. الان ساکن تهرانم ولی همه چیزو تمام زندگیم شهر چاف و شمال است . زادگاهم با تمام خاطرات شیرین دوران کودکی ام در کوچه پس کوچه های چاف فراموش شدنی نیست .زاده گیلانم عاشق دریا و جنگل و کوه و بارانم . این وبلاگ را هم برای همه دوستداران شهر چاف و چمخاله و برای معرفی هر چه بیشتر این منطقه سرسبز و زیبا و بکر ثبت کرده ام . از تمام دوستان انتظار دارم با توجه به بینندگان خوبی هم که این وبلاگ داره کم کاستی هاش رو ببخشن و در بالا بردن کیفیت آن نیز به من کمک کنند . از دوستانی که از سراسر ایران و حتی کشورهای دیگر به ویلاگ من سر میزنند اگه مطلب یا عکسی از قدمت و تاریخ منطقه دارند تقاضا دارم تا این مطالب را برای من بفرستند تا از آنها برای اطلاع رسانی بیشتر در این وبلاگ استفاده کنم . (حتماً نظراتتون رو راجع به بلاگم بذارید )
امکانات وب